Om oss – Motala

Kontoret

Vi verkar som konsulter inom byggbranschen.
-Projektering av byggritningar och konstruktionsberäkningar.
-Projekteringsledning
-Projekt- och byggledning
Vi är även certifierade kontrollansvariga, behörighet N och K samt certifierad brandprojektör.

 

Info

Östgöta Byggstatik AB 
Glimmervägen 3
591 53 Motala
Org nr: 556612-6677
Tel: 0141-227690
motala@byggstatikab.se
  • Grundades: 2001
  • Anställda: 19
  • Moderbolag: Örebro Byggstatik AB

Möt Vårt Fantastiska Team

Lars Ström

Lars Ström

VD, Projektledare

Telefon: 0141 – 22 76 33 
Mobil: 0703-60 75 65
lars.strom@byggstatikab.se

Mattias Carlsson

Mattias Carlsson

Konstruktion, Projektör

Telefon: 0141-227691
Mobil: 0736-223865
mattias.carlsson@byggstatikab.se

Maria Hjertz

Maria Hjertz

Konstruktion, Projektör, Certifierad inredare, Tillgänglighet

Telefon: 0141-227692
Mobil: 0709-478810
maria.hjertz@byggstatikab.se

Fredrik Hjertz

Fredrik Hjertz

Certifierad brandprojektör, Konstruktion, Projektör

Telefon: 0141-227695
Mobil: 0707-223864
fredrik.hjertz@byggstatikab.se

Bengt Öreteg

Bengt Öreteg

Besiktningsman, Byggledare, Certifierad kontrollansvarig K

Telefon: 0141-227693
Mobil: 0707-223865
bengt.oreteg@byggstatikab.se

Christer Sjöö

Christer Sjöö

Projektledare, Certifierad Kontrollansvarig-N

Telefon: 0141-227699
Mobil: 0707-228459
christer.sjoo@byggstatikab.se

Jan Gerhardsson

Jan Gerhardsson

Projektledare, Certifierad Kontrollansvarig-N

Telefon: 0141-227638
Mobil: 0702-443100
jan.gerhardsson@byggstatikab.se

Morten Henrichsen

Morten Henrichsen

Projektledare, Certifierad Kontrollansvarig-N

Telefon: 0141-227636
Mobil: 0730-250027
morten.henrichsen@byggstatikab.se

Per Karlborg

Per Karlborg

Projektledare, Certifierad Kontrollansvarig N

Telefon: 0141-227637
Mobil: 0730-210991
per.karlborg@byggstatikab.se

Daniel Bergh

Daniel Bergh

Konstruktion, Projektör

Telefon: 0141-227630
Mobil: 0733-118832
daniel.bergh@byggstatikab.se

Jenny Åkerlund

Jenny Åkerlund

Konstruktion, Projektör

Telefon: 0141-227631
Mobil: 0730-734725
jenny.akerlund@byggstatikab.se

Jonas Barkö

Jonas Barkö

Konstruktör, Projektör

Telefon: 0141-227632
Mobil: 0730-51 97 14
jonas.barko@byggstatikab.se

Johan Börs

Johan Börs

Konstruktion, Projektör

Telefon: 0141-227696
Mobil: 0703-564823
johan.bors@byggstatikab.se

Johanna Andersson

Johanna Andersson

Projektledare

Telefon: 0141-227634
Mobil: 0703-102366
johanna.andersson@byggstatikab.se

Tobias Krus

Tobias Krus

Konstruktion, Projektör

Telefon: 0141-227690
Mobil: 0702-830358
tobias.krus@byggstatikab.se