Om oss

Kontoren i Motala och Norrköping

Vi verkar som konsulter inom byggbranschen, exempel:
– Byggprojektering: byggritningar, konstruktionsberäkningar, A- och brandprojektering.
– Projekteringsledning
– Projekt- och byggledning
Vi är även certifierade kontrollansvariga, behörighet N och K, samt utför besiktningar.

 

Info

Östgöta Byggstatik AB 

Glimmervägen 3, Motala
Nygatan 93, Norrköping
Org nr: 556612-6677
Tel: 0141-227690
motala@byggstatikab.se
 

Möt Vårt Fantastiska Team

Lars Ström

Lars Ström

VD, Projektledare

Telefon: 0141 – 22 76 33 
Mobil: 0703-60 75 65
lars.strom@byggstatikab.se

Mattias Carlsson

Mattias Carlsson

Konstruktion, Projektör

Telefon: 0141-227691
Mobil: 0736-223865
mattias.carlsson@byggstatikab.se

Maria Hjertz

Maria Hjertz

Konstruktion, Projektör, Certifierad inredare, Tillgänglighet

Telefon: 0141-227692
Mobil: 0709-478810
maria.hjertz@byggstatikab.se

Fredrik Hjertz

Fredrik Hjertz

Certifierad brandprojektör, Konstruktion, Projektör

Telefon: 0141-227695
Mobil: 0707-223864
fredrik.hjertz@byggstatikab.se

Bengt Öreteg

Bengt Öreteg

Besiktningsman, Byggledare, Certifierad kontrollansvarig K

Telefon: 0141-227693
Mobil: 0707-223865
bengt.oreteg@byggstatikab.se

Christer Sjöö

Christer Sjöö

Projektledare, Certifierad Kontrollansvarig N

Telefon: 0141-227699
Mobil: 0707-228459
christer.sjoo@byggstatikab.se

Jan Gerhardsson

Jan Gerhardsson

Projektledare, Certifierad Kontrollansvarig N

Telefon: 0141-227638
Mobil: 0702-443100
jan.gerhardsson@byggstatikab.se

Morten Henrichsen

Morten Henrichsen

Projektledare, Certifierad Kontrollansvarig N

Telefon: 0141-227636
Mobil: 0730-250027
morten.henrichsen@byggstatikab.se

Per Karlborg

Per Karlborg

Projektledare, Certifierad Kontrollansvarig K

Telefon: 0141-227637
Mobil: 0730-210991
per.karlborg@byggstatikab.se

Jenny Åkerlund

Jenny Åkerlund

Föräldraledig

Telefon: 0141-227631
Mobil: 0730-734725
jenny.akerlund@byggstatikab.se

Jonas Barkö

Jonas Barkö

Konstruktör, Projektör

Telefon: 0141-227632
Mobil: 0730-51 97 14
jonas.barko@byggstatikab.se

Marcus Bergman

Marcus Bergman

Projektledare

Telefon: 0141-22 76 98

marcus.bergman@byggstatikab.se

Stina Ahlsvik

Stina Ahlsvik

Konstruktion, Projektör

Telefon: 0141-227639
Mobil: 0704-910673
stina.ahlsvik@byggstatikab.se

Pierre Andersson

Pierre Andersson

Projektör

Telefon: 0141-227634
Mobil: 070-2801282
pierre.andersson@byggstatikab.se

Tobias Krus

Tobias Krus

Konstruktion, Projektör

Telefon: 0141-227694
Mobil: 0702-830358
tobias.krus@byggstatikab.se

Adel Obeid

Adel Obeid

Konstruktion, Projektör

Telefon: 0141-227635
Mobil: 0702-504755
adel.obeid@byggstatikab.se

Peter Landberg

Peter Landberg

Projektör

Telefon: 0141-227630
Mobil: 070-2801052
peter.landberg@byggstatikab.se